All Products >> Jakość, która się liczy! >>Cieplna obrobka mechaniczna/termiczna; z niego nasza sauna ogrodowa, chata grillowa i altana

Product Details

Co chroni nasze chaty grillowe, altany oraz sauny z firmy Laponia Wood przed szkodnikami…

* Szkodniki były są i bedą na „szczęście” ponieważ gdy ich zabraknie nas też nie będzie.  😉

* Najprostszym sposobem na szkodniki jest wykorzystywanie zdrowego drewna, tak jak to robi Laponia Wood: suszonego w suszarniach, modyfikowanego termicznie oraz certyfikowanego; co powoduje całkowite zniszczenie zarodków które moga się w drewnie znajdować a wiemy że takiego drewna szkodnik raczej nie preferuje ponieważ nie znaduje tam substancji które są mu potrzebne.

* „Receptą  na szkodniki może być stosowanie zdrowego certyfikowanego suszonego drewna.”

Trwałość:


* Drewno w  stanie wilgotnym: niska trwałość i mała odporność na atak grzybów i owadów.

* Po wysuszeniu / małe skłonnosci do paczenia się i pękania/ trwałość dobra i odpowiednia na produkty jak: chata grillowa, altana, sauna, szałas, domek oraz camping letniskowy.

Ze względu na swoje właściwości  związane z niskim przewodnictwem cieplnym, stosowane w budowie saun – na elementy siedzisk i oparć (tzw. „zimne drewno”).

Niewiele osób na świecie zdaje sobie sprawę, jak poważnym i globalnym problemem są szkody wyrządzone przez szkodniki drewna, niszczą bezcenne dziedzictwo kulturowe jak również konstrukcje drewniane i meble. Stopień edukacji społeczeństwa jest jednak bardzo niski i większość ludzi szkodniki drewna kojarzy z przysłowiowym kornikiem żerującym w korze.

Pomimo tego, że jest ono wykorzystywane już tysiące lat , to znaczenie drewna w różnych dziedzinach naszego życia wcale nie maleje. Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców w wielu branżach, jednak, aby móc w pełni korzystać ze wszystkich jego właściwości, należy najpierw poddać je odpowiedniej obróbce, aby nadawało sie do uroczych altan, chat grillowych itp.

 Chemiczna obrobka drewna:

* W odróżnieniu od różnych metod obróbka chemiczna nie wpływa w żaden sposób na kształt i inne tego typu właściwości drewna. Jej celem jest przede wszystkim wyodrębnienie z materiału różnych jego składników oraz szkodnikow.

Na czym polega suszenie drewna:

! Warto powiedzieć, jaką drogę musi ono przebyć, zanim będzie możliwe jego wykorzystanie do zrobienia sauny ogrodowej, chaty campingowej lub zwyklego domku grillowego.

* Jednym z pierwszych etapów, od których się rozpocyzna jest suszenie.

* Suszenie naturalne lub znacznie szybsze i bardziej efektywne, wykorzystując: specjalne suszarnie.

* Suszenie jest niezbędne do tego, by drewno zachowało wszystkie swoje właściwości.

Gatunki drewna a ich suszenie

* Warto zauważyć, że różne gatunki drewna suszy się zupełnie inaczej.

* Różne gatunki drewna mają bowiem zupełnie inne, optymalne parametry.

* Dla przykładu, optymalna wilgotność drewna takiego jak dąb wynosi 12%, podobne parametry powinna osiągnąć poddana suszeniu sosna.

Nieprawidłowe suszenie drewna

* Zabierając się za suszenie drewna warto pamiętać, że wszelkie błędy w tym procesie mogą powodować poważne wady materiału. Najważniejsze z nich to wykrzywianie się tarcicy i łódkowatość, co nie jest spotykane w produktach firmy Laponia Wood.

* Nieprawidłowe suszenie drewna może również powodować jego pęknięcia.

* Pamiętajmy, że drewno nieprawidłowo wysuszone często nie będzie nadawało się do poważnych zastosowań – i nie pomogą tutaj najbardziej nawet zaawansowane narzędzia stolarskie.

* Drewno najczęściej suszone jest już w tartakach – dzięki temu dalsza jego obróbka jest o wiele łatwiejsza i efektywniejsza, drewno będzie posiadało wszystkie wymagane od danego gatunku właściwości.

Fizyczne zwalczanie szkodników drewna:
Metoda gorącego powietrza (hot-air) polegająca na ogrzewaniu elementów drewnianych poprzez podgrzewanie atmosfery, w której się znajdują. Międzynarodowa norma ISPM15 zawiera restrykcyjne przepisy dla produktów
drewnianych; na przykład takich jakie reprezentuje Laponia Wood, przemieszczanych między krajami i kontynentami, mające na celu zminimalizowanie migracji szkodników.

* Jedne z pierwszych zorganizowanych akcji zwalczania szkodników drewna miały miejsce już w latach 30-tych XX wieku w Danii. W całej dzielnicy domów mieszkalnych zastosowano metodę gorącego powietrza, która polegała na podgrzewaniu konstrukcji do temperatury ok. 60 stopni Celsjusza. Dzielnica nadal istnieje.

Laponia Wood zaprasza do podwarszawskich Janek na ekspozycje oryginalnych chat grillowych, altan, saun i nie tylko!