All Products >> Jakość, która się liczy! >>Autoklawa, impregnowanie, certyfikaty.

Product Details

Najlepszą metodą zabezpieczenia drewna jest metoda próżniowo-ciśnieniowa w autoklawie

Choć gama wyrobów jest bardzo szeroka – od prostych palisad czy rollborderów, po wymyślne altany, chaty grillowe, sauny ogrodowe i domki oraz tarasy – łączy je jedno: aby trwale cieszyć swoim wyglądem muszą być dobrze zaimpregnowane.

Podstawowym warunkiem dobrej impregnacji jest odpowiednia wilgotność konserwowanego drewna (poniżej 30% wilgotności), co niestety w polskich realiach jest pomijane i standardem jest impregnacja bardzo mokrego surowca. W związku z tym, jakość impregnacji zostawia   niestety wiele do życzenia.

SKANDYNAWIA
We wszystkich krajach skandynawskich (tj. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii i Islandii) obowiązują normy NTR (www.ntr-nwpc.com). Stosują one  nieco odmienną klasyfikację klas zagrożenia drewna (zamiast klas 1-4, wprowadzono klasy M, A, AB i B), w wyższych klasach zagrożenia wymagana jest pełna penetracja części bielastej drewna przez impregnat, normy retencji dotyczą ilości impregnatu w części bielastej. Jak dotąd nikt z Polski nie posiada certyfikatu NTR na impregnację!

Środek E skutecznie zabezpiecza przed grzybami i owadami atakującymi drewno mające kontakt z gruntem (klasa IV zagrożenia) jak i drewno kontaktu takiego pozbawione (klasy I-III). Stosuje się go do impregnacji drewna budowlanego, drewnianych elementów architektury ogrodowej czy placów zabaw. Zabezpieczonemu drewnu nadaje trwały, zielony/brązowy kolor, drewno konstukcyjne /tarasy/ firmy Laponia Wood.

POLSKA
W chwili obecnej jedynym obowiązującym atestem na impregnaty jest Pozwolenie na Obrót Produktem Biobójczym, wydawane przez Ministra Zdrowia.Nie istnieje niestety dotychczas w Polsce niezależny system kontroli jakości impregnowanego drewna, choć prace nad jego powołaniem trwają od lat… Może czas na ich stworzenie?